ROZDZIELNOŚĆ MAJĄTKOWA

W Polsce majątek nabyty przed ślubem zawsze pozostaje własnością danego małżonka. Natomiast majątek zdobyty po zawarciu małżeństwa jest domyślnie traktowany jako wspólny, chyba że małżonkowie postanowili inaczej, zawierając umowę majątkową. W przypadku rozwodu, jeżeli małżonkowie nie zawarli umowy wprowadzającej rozdzielność majątkową, cały majątek nabyty w trakcie trwania małżeństwa podlega podziałowi między nich.

Odpowiedzialność za zobowiązania w trakcie rozwodu

W czasie trwania małżeństwa oraz podczas rozwodu, sposób podziału majątku oraz odpowiedzialności za zobowiązania zależy od ustroju majątkowego. W ustroju wspólności majątkowej oboje małżonkowie odpowiadają solidarnie za zaciągnięte zobowiązania. Oznacza to, że wierzyciel może domagać się spłaty długu od obojga małżonków, nawet jeżeli jeden z nich nie miał z tym długiem nic wspólnego. W przypadku rozdzielności majątkowej każdy z małżonków odpowiada jedynie za swoje własne zobowiązania. W sytuacji rozwodu, takie rozróżnienie może mieć kluczowe znaczenie, zwłaszcza jeśli jeden z małżonków zaciągnął znaczące długi bez wiedzy drugiego.

Konsekwencje finansowe rozdzielności majątkowej przed i po rozwodzie

Rozdzielność majątkowa, mimo że oznacza pewność w zakresie własności i odpowiedzialności za długi, może także wiązać się z pewnymi niekorzystnymi konsekwencjami. Po pierwsze, małżonkowie nie mogą korzystać z opcji wspólnego rozliczenia podatkowego. Dla wielu par, gdzie dochody obu partnerów znacząco się różnią, wspólne rozliczenie może być korzystne podatkowo. Po rozwodzie każdy z małżonków będzie musiał rozliczać się indywidualnie, co w niektórych przypadkach może prowadzić do wyższych obciążeń podatkowych.

PODZIAŁ MAJĄTKU

Podział majątku jest umową, która określa sposób jego podziału między małżonkami. Przy podziale majątku trzeba zwrócić szczególną uwagę na kwestię ewentualnych kredytów. W każdej sprawie dokonujemy indywidualnych rozliczeń małżonków, dzięki czemu z reguły udaje się wypracować porozumienie satysfakcjonujące obie strony.

Kluczowy aspekt rozwodowych negocjacji

Podział majątku jest jednym z najważniejszych etapów w procesie rozwodu i często stanowi punkt kulminacyjny wielu emocji i konfliktów. Wspólnie nabywane dobra, nieruchomości, a nawet wspólne długi i kredyty, stanowią wyraz wieloletnich starań, poświęceń i wspólnie podejmowanych decyzji. Podczas gdy przepisy prawa mówią, że majątek wspólny małżonków podlega podziałowi po połowie, rzeczywistość jest znacznie bardziej złożona.

Dzieje się tak, ponieważ każdy z małżonków może żądać, aby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Małżonek ten musi oczywiście udowodnić, dlaczego jego udział powinien być wyższy i o ile.

Majątek niematerialny i kwestia alimentów

Nie tylko materialne wartości są brane pod uwagę. Często podczas negocjacji pojawiają się argumenty dotyczące wkładu każdej ze stron w zdobywanie majątku, ale także wkładu niematerialnego, takiego jak opieka nad domem czy wychowanie dzieci. Takie rozważania mogą skomplikować proces podziału majątku, gdyż przekształcają go z prostego podziału matematycznego, w skomplikowany proces oceny wkładu obu stron procesu rozwodowego.

Poza tym podział majątku ma również bezpośredni wpływ na kwestie alimentacyjne. W sytuacji, gdy jedno z małżonków zostaje z większym udziałem w majątku, może to wpłynąć na wysokość alimentów dla drugiej strony lub dla dzieci. Warto pamiętać, że sąd bierze pod uwagę nie tylko bieżące dochody obu stron, ale również ich majątkowe zabezpieczenie po rozwodzie.

Ostateczny kształt podziału majątku jest wynikiem zarówno przepisów prawa, jak i indywidualnych negocjacji oraz umów między małżonkami. W takich przypadkach warto skorzystać z porady naszego prawnika, który pomoże prawidłowo ocenić sytuację i doradzi w kwestii korzystnego dla obu stron rozwiązania. W idealnej sytuacji proces ten powinien przebiegać w atmosferze wzajemnego szacunku i chęci dojścia do porozumienia, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron i przede wszystkim służyć będzie dobru dzieci.